18o ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΣΚΡΑΜΠΛ

Στην Ιτέα Φωκίδος διεξήχθη με επιτυχία το 18ο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Αγωνιστικού Σκραμπλ το τριήμερο της Πρωτομαγιάς (Σάββατο 29 Απριλίου - Κυριακή 1 Μαΐου 2023). Οι 46 παίκτες χωρίστηκαν σε 2 κατηγορίες (22 στην Α και 24 στη Β). και αναμετρήθηκαν σε 12 γύρους.

Πρωταθλητής αναδείχθηκε ο Άρης Μπάτρης του Ομίλου Σκραμπλ Αθηνών Πειραιώς με 9,5 βαθμούς, κατακτώντας τον τίτλο για 2η συνεχόμενη χρονιά και τρίτη συνολικά (Πανελλήνιος Πρωταθλητής και το 2017 στη Ρόδο), καταφέρνοντας έτσι να γίνει ο πολυνίκης του θεσμού με 3 κατακτήσεις. Στη 2η θέση τερμάτισε ο Μιχάλης Γκανόπουλος από την Πάτρα, ενώ αξιοσημείωτη είναι η 6η θέση του Θόδωρου Καλαντίδη από την Πτολεμαϊδα, πετυχαίνοντας την καλύτερη του επίδοση σε Πανέλληνιο Πρωτάθλημα.

Την εξάδα συμπληρώνουν η Εύα Ζέρβα, Τάκης Παπαγιαννόπουλος και Μάκης Παπασταυρίδης και οι 3 από την Αθήνα. Στη Β κατηγορία αναδείχθηκε νικητής ο Άκης Καραϊωσηφίδης με 10 νίκες σε 12 παιχνίδια.